Şık Görünebilmek İçin Ayakkabı ve Çanta Seçimi Nasıl Olmalı?

Şıklık bütünsel bir yapıdır. Kostümün ve aksesuarların güzel kombinlenebilmesi birkaç püf noktada saklı. Kadın, erkek her birey evden çıkarken insanlar tarafından hoş görünmek ister. Bu yüzden genellikle evlerin giriş bölümünde, asansörlerde aynalar bulundurulur. Çıkmadan son kontroller yapılır. Toplum içine girmeye uygun olunup olunmadığı sorgulanır bir nevi.

Şıklıkta Bütünlüğü Sağlayanlar

Bazıları bu kontrollerde fazla titizizdir. Giyim kadar makyaj ve aksesuarlara da dikkat eder. Aslında bir zamanların modası olan uyum, şimdi uyumsuzluğun peşinde. Renklerin karmaşıklığı, kumaşların yabancılığı, deri-kumaş-yün birlikteliği derken farklı bir moda algısı oluşmuş durumda.

Günümüzde Ayakkabı-Çanta Uyumu Ne Durumda?

Klasiklikten şaşmayan insanımız ayakkabı ve çantada muhteşem uyumun peşinde hala. Siyah ayakkabıya siyah çanta, beyaz ayakkabıya beyaz çanta… Birinin derisi parlaksa diğerininki de parlak olacak. Birine püskül, örgü gibi bir ayrıntı hakimse diğerinde de olacak vs. gibi. Bir de modada aykırılığı, yeniliği seven; modanın peşinden gitmeyip de modayı peşinden koşturanlar vardır ki, onlar nerede bir ‘olmaz’ varsa onu denerler. Günümüz modasının da tanımı bu oldu aslında. Siyah çanta mı taktı? Ayakkabı pembe olacak. Yeşil ayakkabı mı giydi? Çantası mavi olacak. Uyumsuzluğun uyumunu günümüz modasında bu şekilde çok da şık görüyor, çoğu kesim tarafından beğenildiğine şahit oluyoruz.

Ayakkabı-Çanta Uyumuna Toplumun Bakışı

Annelerimiz, ninelerimiz, babalarımız, amcalarımızın gözünden bu konuya bakmak zor. Fakat genel bir toplum algısı var ki ilk bahsettiğimiz kategoride. Gençler, moda tutkunları her ne kadar aykırılık peşinde olsalar da halkımız bu tip bir modayı garipseyen bir bakış açısına sahip. Ayakkabı ile çanta tam bir uyum içerisinde olacak, renkleri tam aynı olup derileri benzer olacak, klasik renkler seçilecek, bakıldığında göz yormayacak, modası da hiç geçmeyecek.