Araba Nasıl Güçlendirilir?

Araba Nasıl Güçlendirilir?

Modifiye İle Araç Performansının Artırılması

Bir arabanın performansını artırmanın iki farklı yolu vardır. Bunlardan ilki aracın motor bakımlarını etkin ve zamanında yaptırmak, diğer yolu ise halk arasında modifiye veya tuning olarak bilinen yöntemlerle arabanın bazı parçalarının arabanın performansına katkı sağlayacak şekilde yeni parçalarla değiştirilmesini sağlamaktır. Aracın bakımını zamanında ve kaliteli ekipmanlarla yaptırmak son derece önemlidir. Yapılan bu bakım esnasında aracın depolarının (yakıt ve yağ) temiz kalmasının sağlanması, zamanla bu depolara dolan kir ve pisliklerin düzenli olarak temizlenmesi aracın düşen performansının artırılmasında son derece önemlidir. Aracın hareketli parçalarında kullanılan yağın kaliteli ve sürtünmeyi önleyici evsafta olması aracın performansını artırmaya yardımcı olacaktır. Klima gazının maksimum iki yılda bir değiştirilmesi aracın performanstan düşmemesi için olumlu katkı sağlayacaktır. Klimanın mümkün olduğu kadar az kullanılması da aracın performansına olumlu katkı sağlar.

Fren Performansı

Motor modifiyesinde amaç, aracın beygir gücünün artırılmasıdır. Beygir gücü artırılan araç daha seri bir şekilde hızlanacak ve yüksek hızlara çıkacaktır. Bunu sağlamak için de emme ve egzoz manifoltu, eksantrik mili değiştirilmeli ve araca NOS tüpü taktırmak gerekmektedir. Araba kendisine monte edilecek soğuk hava subapları aracılığıyla soğuk havayı motorun içine vererek motorun daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Sürücü güvenliğinin en önemli parçası etkili bir fren sistemidir. Bu sistemin performansını artırma yolları da spor amortisör ve spor yaylar kullanmaktan geçer. Ayrıca fren balatası ve hidrolik yağ değişimlerinde mümkün olduğu kadar kaliteli ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Söz konusu bakım ve değişimlerin zamanında yapılması fren performansını olumlu etkileyecektir. Elektronik beyne sahip olan araçlarda motor yönetim sisteminin yazılımının değiştirilmesi işlemine chip tunning adı verilmektedir. Farklı kaynaklarda chip tunning tabiri yerine çip ayarı terimi kullanılmaktadır. Yapılan yazılım değişikliği ile araç daha yüksek performansla hareket etmektedir. Bu sayede araçların performansının -%30 arasında artması sağlanabilmektedir.

Performans Lastikleri

Arabanın performansını arttırma yollarından birisi de lastiklerin performans lastikleri değiştirilmesidir. Performans lastikleri klasik lastiklere oranla sürtünmeyi azaltmaktadır. Bu da hem daha güçlü performans sağlayacak, hem de yakıt tüketimini azaltacaktır. Yüksek hızlarda seyir halindeyken bile performans lastikleri takılı iken hızın azaltılmasına ihtiyaç duyulmaz. Böylece sabit hızla yol almanın avantajlarından da yararlanılmaktadır. Ayrıca lastiklerin kullanım ömürlerinden daha fazla kullanılmaması, aşınmış lastiklerin yol tutuş özelliklerinin kaybolması araç emniyeti ve performansı açısından olumsuz bir durumdur. Ağır döküm jantlar kullanmak yerine hafif sac jantları kullanmak aracın performansını artırmada etkili bir yöntemdir. Jantların ağırlığından elde edilecek 1 kg’lık azalma aracın performansında ’a kadar avantaj sağlayacaktır. Hafif araç daha çabuk ve kolay hızlanır. Ayrıca jantların geniş olması özellikle yüksek hızlarda seyir halinde iken fren sistemine de olumlu katkı sağlar.