Atm'den Tapu Harcı Nasıl Yatırılır

Atm'den Tapu Harcı Nasıl Yatırılır

Tapu Harcı Ne Zaman Ödenir?

Tapu Harcı: bir gayrimenkulün (taşınamaz mülkler) alım ve satım sırasında Tapu Müdürlüğü tarafından tapu hizmet bedeli olarak alınan, alıcı ve satıcı toplamda satışın %4 üne tekamül eden bedeldir. Bu hizmet bedelinin ödenmemesi halinde hiçbir tapu işlemi gerçekleştirilemez.

Tapu Harcı Ödemesi Alan Bankalar

Gayrimenkul devir işlemlerinde Tapu Müdürlüğünden randevu alınır. Randevu gününde Tapu Müdürlüğünden gelen bilgilendirme amaçlı kısa mesaj sonrasında tapu harcı yatırma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Tapu Harcının ATM‘lerden Yatırılması

Tapu harcını farklı kanallar ile ödemek mümkündür. Banka bu kanallardan biridir. Bu bankaların tapu harcı ödemesini alabilmesi yetkisini Maliye Bakanlığı verir. Tapu harcı ödemesi alabilen bankalar; Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Oyak Bank, Yapı Kredi Bankası, Şekerbank, İş Bankası gibi.

İnternetten Tapu Harcı Ödenir Mi?

Tapu harcı ödemesini ATM üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin; Tapu harcını Ziraat bankası ATM’si aracılığı ile gerçekleştirecekseniz, kredi kartı ya da banka kartınızı ATM'ye yerleştirdikten sonra giriş butonuna basmalısınız. Önünüze çıkan ekranda diğer işlemleri tıklayın ve tapu işlemlerini seçin. Bu ekranda işleme devam etmeniz için iki seçenek sunulur, T.C kimlik numaranız ya da Vergi Numaranızla işleme devam edebilirsiniz. T.C kimlik numarası ile işlem yapacağınızı varsayarsak 11 haneli kimlik numaranızı ekrana yazdıktan sonra tapu sahibi olacak kişinin gereken bilgileri giriş yapılır. Hesap numarası giriş işlemi de yapıldıktan sonra tapu harcı ödemesi yapılır ve işlem sonlanır. Elbette bu seçenek içinde farklı kanallar oluşturulmuştur. Bu işlemlerden biri online harç ödeme olarak bilinir. Tapu Müdürlüğünün e-tahsilat uygulaması ya internet bankacılığı üzerinden ödeme yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden işlem yapacaksanız anlaşmalı bankaların internet bankacılık sistemine giriş yaptıktan sonra ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-tahsilat üzerinden tapu harcı ödeme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız sisteme T.C kimlik numaranız ve e-tahsilat seri numarası yazılması yeterlidir. Bu kanallarla tapu harcını online ödeyebilirsiniz. Tapu harcı ödemesini ATM’ler, internet bankacılığı ya da e-tahsilat yoluyla ödemeyecekseniz eğer tapu harcı ödemenizi randevu saatinden önce gerçekleştirmeyi ve ödeme işleminden sonra dekontu almayı unutmayın. Tapu Müdürlüğü dekont olmadan işlemleri gerçekleştirmeyecektir.