Alışkanlığınızı Değiştirerek Kanseri Önleyin

Alışkanlığınızı Değiştirerek Kanseri Önleyin

Dünya üzerinde her yıl yüzbinlerce insana kanser tanısı konulmakta ve bu hastalıklar arasında birincil bölgeler akciğer, bronşlar, kadınlarda meme kanseri genel olarakta mide kanseri olarak görülmekte. Peki kanser riski nasıl azaltılabilir? Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları bu soruyu yıllardır araştırıyorlar. Araştırmalar, kanser vakalarının en az üçte birinin yaşam tarzıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Tıp uzmanları, kanseri önlemek için yaşam tarzımızda değiştirmemiz gereken alışkanlıkları belirlediler:

Her Şeyden Önce, Sigarayı Bırakın !

Kanserden ölümlerin istatistiklerine bakarsak, önce akciğer kanserinin geldiğini görürüz. Akciğer kanserinin ana nedeni, sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanılmasıdır. Aynı zamanda, sigara içmek diğer tüm kanser nedenlerinin de kökenindedir. Yapılan bir araştırmaya göre, sigara içenler yarım günde bir paket sigarayı kestiklerinde, akciğer kanseri riskleri % 27 oranında azaldı. Sigara içmeseniz bile, dumanına maruz kalmak akciğer kanseri riskini artırır. Çalışmalar, akciğer kanseri teşhisi konan kişilerin büyük çoğunluğunun sigara içenler ya da sigara dumanına sık sık maruz kalanlar olduğunu göstermiştir.

Aşırı Kilolardan Kurtulun !

Kanser ölümlerinin % 14'ünün ve kanser vakalarının % 39'unun aşırı kilodan kaynaklandığını biliyor muydunuz? Kanser riskinizi azaltmak istiyorsanız, sağlıklı bir kilo aralığında kalmak önemlidir. En azından riski düşürmek adına aşırı kilolardan kurtulmak gerekir.

Egzersiz Yapma Alışkanlığı Edinin !

Fiziksel aktivite ve spor birçok kanser türünde önemli koruma faktörleridir. Çalışmalar, ılımlı günlük egzersizin en yaygın kanser türlerini önlemede çok önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Özellikle hareketsiz olarak çalışan bireyseniz günlük egzersiz programı takip etmeniz çok daha önemlidir.

Alkollü İçeceklerden Uzak Durun !

Çalışmalar, alkolün birçok hastalıkta olduğu gibi kansere de neden olduğunu göstermiştir. Bu zararlı etki özellikle alkol ve sigara birlikte kullanıldığında çok daha fazla olmaktadır.

Stresinizi Aşın !

Her ne kadar kanserin gelişiminde stresin rolüne dair somut bir kanıt olmasa da, vücut bağışıklığını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Diğer yandan stres aşırı yemek, sigara içmek, antidepresanlar almak vb. kanser riskini artırıcı alışkanlıklar edinmeye de yol açabilecek bir faktördür. Bu nedenle spor, yoga, müzik vb. hobilerle stresi azaltmaya çalışmak gerekir. Ailenizde kanser riski varsa, bu riski azaltmaya ve hastalığı erken bir aşamada önlemeye dikkat edin, bir yaşam tarzı programı oluşturun ve yaşam tarzınızı buna uyarlayın.