En İyi Ateş Ölçer

En İyi Ateş Ölçer

Ateş ölçer, diğer bir adı ile termometre; hastalık nedeni ile vücut sıcaklığında oluşan değişimleri ölçmemize yarayan cihazdır. Vücudumuzda meydana gelen sıcaklık değişimleri, sağlığımız ile ilgili değişimler hakkında bilgi verir. Zararlı mikroorganizmalar vücudumuza girdiklerinde, vücudumuz bunlarla savaştığı esnada ateş yükselir. Sağlık kurumlarında bulunan bu cihazın her evde de mutlaka bulunmasında yarar vardır. Bunun dışında kullanım amaçlarına göre, bulunulan ortamın veya cisimlerin ısısını ölçmek için de termometre çeşitleri mevcuttur. Termometreler sağlık kuruluşlarında kullanıldıkları gibi endüstri alanında da kullanılırlar. En iyi ateş ölçer aramaları genellikle sağlık amaçlı kullanılan termometrelerdir.


En İyi Ateş Ölçerin Kaç Çeşidi Vardır?

En bilinen ateş ölçerler; dijital, alkollü ve civalı olanlardır. Dijital termometreler yeni nesil ateş ölçerlerdir. Eski yıllarda dijital termometreler olmadığı için daha çok cıvalı olanlar kullanılmaktaydı. Son dönemlerde ise en iyi ateş ölçer arayanların en çok tercih ettiği modeller, dijital termometreler olmaktadır. Dijital modellerin de iki çeşidi mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılan ve tercih edileni, kızılötesi ışın vasıtası ile temassız ateş ölçümü yapan cihazlardır.

En İyi Ateş Ölçer Çalışma Prosedürü


Dijital termometreler üzerinde LCD ekran bulunur. Bu ekranda ölçüm sonuçları gösterilir. Bunun dışında sensörün ölçülecek yüzeye teması ile çalışan ateş ölçerler vardır. Bu termometreler ile vücut ısı ölçülebildiği gibi yüzey veya sıvı ölçümü de yapılabilmektedir. Ölçülecek yüzeye en yakın 5 cm, en uzak 15 cm olacak şekilde düğmesine basılması ile ölçüm anında LCD ekranda görüntülenir. Bazılarında ölçüm sonuçları kaydedilebilir Alkollü veya cıvalı termometrelerde ise ateş ölçer içerisinde bulunan alkol veya cıva yardımı ile ısı ölçülür. Cam içerisinde bulunan sıvı vücut ısısına temas edince genleşir ve ısıya göre yükselir. Isının yükseldiği rakam vücut ısısını göstermektedir. Bu termometreler ile ölçüm dijital olanlarda olduğu gibi hızlı gerçekleşmez. Birkaç dakika zaman alabilir. Temassız olmaları nedeniyle hijyen sağladıkları ve hızlı ölçüm yaptıkları için en iyi ateş ölçer dijital termometreler olarak görülmektedir.