Fiber Optik Kabloların Özellikleri

Fiber optik, ışığın büyük bir hassasiyet gözetilerek üretilen cam bir ip üzerinden iletilmesine dayanan ve kendisine pek çok kullanım alanı bulan bir sistemdir. Bu sistem telefon bağlantılarında, internette, televizyon yayınlarında, bilgisayar ağlarında, cerrahi ve diş hekimliğinde, askeri alanlarda, otomotiv sanayisinde, ulaşımda ve şehir ağlarında kullanılır. Kullanım alanlarının bu kadar geniş olması bu sistemlerin günümüz teknolojisinin bir gerçeği haline geldiğini gözler önüne seriyor.

Fiber Optik Kablo Nasıl Çalışır

Fiber optik kablolarda iletim ışık hızında gerçekleşir. Bu da yaklaşık saniyede 300 bin kilometre yapar. 3 bölümden oluşur. Fiber optik kablolar bu üç bölüm sayesinde hem hızlı bir iletim gerçekleştirir hem de dış etkenlere karşı iletimi korur. Merkez adı verilen birinci bölüm kablonun ortasında üzerinde ışığın iletildiği cam ipten meydana gelir. Cam örtü adı verilen ikinci bölüm iletim sırasında merkezden yansıyan ışıkların tekrar merkeze gönderilmesini sağlar. Kılıf adı verilen üçüncü bölüm ise fiber optik iletimin nem, darbe, sıcaklık gibi dış etkenlerden korunmasını sağlar. Farklı türleri olan fiber kabloların çeşitleri ve kullanım alanları hakkında sayfayı ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Fiber Optik Kablo Fiyatları

Fiber optik kabloların fiyatları üreticiye göre farklılık gösterir. Ancak kaliteli ve ucuz bir fiber optik kablo araştırması yapmak istiyorsanız tr.prysmiangroup.com isimli sitedeki kablo fiyat listesi size bu konuda bilgi verebilir. Ayrıca sitede yer alan ve kablo seçiminizde size yardımcı olacak detaylı bilgilendirme yazılarını okumanız da iyi olacaktır.