Huzurevlerinin ve Bakımevlerinin Amacı Nedir?

Huzurevlerinin ve Bakımevlerinin Amacı Nedir?

Huzurevi Nedir?

Genel olarak 55 yaş ve üstü kişilerin ihtiyaç duydukları bakımı en iyi şekilde almalarını sağlamak amacı ile kurulan merkezlere huzur evi denilmektedir. Huzurevleri hem bunama hem de Alzheimer gibi çeşitli zihinsel hastalıkları bulunan kişilere hem de evlerinde yalnız kalmak zorunda kalan kişilere hizmet vermektedir. Günümüzde bayanların da çalışmaya başlaması ve yaşlı insanların aileleri ile beraber yaşasalar dahi çok uzun süre evde yalnız kalmaya başlamaları huzurevlerine olan ihtiyacın daha da artmasına neden olmuştur. Yapılan bilimsel araştırmalar evde yalnız kalan yaşlı kişilerin hem depresyona girme hem de beyin faaliyetlerini daha az kullanmaları nedeni ile Alzheimer ve bunama gibi zihinsel rahatsızlıklara yakalanma riskini de arttırmaktadır.

Hasta Bakım Evi Nedir?

Hasta bakım evleri tıbbi bakıma ihtiyaç duyan kişilere bu bakımı hem yatılı hem de ayaktan sağlayan özel kurumlardır. Bu kurumlarda hemşire, doktor ve hasta bakıcı olan kişiler görev almakta olup bu sayede hasta kişilerin hastanede alabilecekleri hizmeti almaları sağlanmaktadır. Özellikle de ameliyat sonrası sürekli olarak pansumana ihtiyaç duyan ya da tıbbi bakım alması gereken kişiler için hasta bakım evleri ihtiyaç duydukları hizmeti fazlası ile sağlama konusunda son derece iddialıdır.

Huzurevi ve Bakımevi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bugün ülkemizde hizmet veren huzurevlerinin bir çoğu aslında bakımevi statüsündedir ve hem hasta bakımı hem de yaşlı bakımı hakkında hizmet vermektedir. Hasta bakım merkezlerinin sürekli olarak tıbbi lisansı olan doktor ve hemşireleri görevlendirme mecburiyeti bulunmakla beraber artık özel huzurevlerinin büyük bir bölümünde de artık sağlık görevlesi 24 saat bulunmaktadır. Bulaşıcı hastalığı olan ya da akıl sağlığı yerinde olmayan kişilerin ne yazık ki huzurevine yaptıkları başvurular kabul edilmemektedir. Yine aynı şekilde uyuşturucu ya da alkol bağımlısı olan kişilerin de huzurevi başvuruları kabul edilmezken aynı zamanda başvuru sonrasında içerisinde sürekli olarak taşkınlık yapan kişilerin de kayıtları iptal edilmektedir. Huzurevi ya da bakımevi başvurusu için kayıt olmak istediğiniz kurumu ziyaret etmeniz ve başvuru şartlarını öğrenmeniz yeterli olacaktır. Kurum ziyaretiniz esnasında kurum yetkilileri size başvuru evraklarını verecek ve bu evrakları doldurarak başvurunuzu tamamlamanızı isteyecektir.

www.nezihhuzurevi.com