Küçük Ev Nasıl Dekore Edilir?

Küçük Ev Nasıl Dekore Edilir?

Evlerimizi küçük, büyük diye nitelendirirken; neye göre büyük neye göre küçük sorusunu zihnimizde yanıtlamalıyız, bir evin dekorasyonunu sağlarken mutlaka evimizin mimari açıdan da özelliklerini göz önünde bulundurmalıyız. Özellikle evinizin, diğer kıyasladığınız evlere oranla küçük olduğunu düşünüyorsanız; büyük mobilya seçimlerinden kaçınmalısınız.

Evimizin Boyutuna Göre Mobilya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle sadece beğendiğiniz için ve almış olmak için odalarınıza sığmayacak mobilyalar almamalısınız. Mobilya seçimlerinizi daha pratik, daha kullanışlı ve yer kaplamayacak ürünlerden yana yapmalısınız. Evlerimizin dekorasyon aşamasında; amaç alanı mümkün olduğunca açmak ve estetik bir görünüm sağlamak bunu da gömme dolap ve raflar ile sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde evleriniz, yaşam alanınız olmaktan çıkıp; mobilya mağazalarına benzetilecektir.

Evimizin Boyutuna Göre Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Evimiz, yaşam alanımız, rahatlığı ve refahı hissettiğimiz tek yer diyebiliriz. Bu sebeple her zaman daha aydınlık ve tabiri caizse içimizi açacak şekilde olmalıdır. Özellikle evimizi küçük daha açık renklere yönelip evimizi geniş gösterebiliriz. Duvarda beyaz, ila, krem tonları kullanarak daha sadece bir ortam sağlayıp, kullanacağımız mobilyaları bir kaç ton koyu seçip, hem ferah hem de şık bir ortam kazanabiliriz. Ve göz alıcı mobilya tercihleri, sade köşe desenli halılarla birlikte bir orta sehpa kullanılabilir.

Evimizin Boyutuna Göre Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Bu konu da evimizin yerden yüksekliği en önemli unsurlardan biridir. Çünkü yerden çok fazla yüksek olmayan ve aynı zaman da asma tavan kullanılan evler daha basık göründüğü için çok uzun ve büyük avizeler tercih edilmemelidir. Şık, tasarım aydınlatmalar kullanılırken aydınlatma da kullanılan ampul sayısına da dikkat edilmeli ve çok fazla ışık saçmaması göz yormaması açısından önemlidir.

Evimizin Boyutuna Göre Yerleşim Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Yerleşim düzeni hayatımızı kolaylaştırırken, evimizin göze de hitap etmesini de sağlar. Öncelikle günlük oturum sağlayacağımız oda ile başlayalım.

Salon- Oturma Odası

Açık renk zemin ve duvarın hakim olduğu gün ışığı alan bir oda olmalıdır. Köşe mobilyalar ve gömme dolaplar kullanılıp kullanım alanı geniş tutulmalı, duvarlar çerçeve ve tablo ile göze hitap eder hale getirilmelidir. Mobilyaları renkli tablolar da kullanılan renk uyumu ve halı da göz yormayan sade bir renk seçimi ile odanız ile birlikte yaşamınız da güzelleşecektir.

Tuvalet - Banyo

Açık renkler ev genelinde kullanılırken, evimizin bu bölümünü açık renk zemini ve duvarı desenlerle biraz daha hareketlendirebiliriz. Dolap ve lavabolar gömme tercih edilip mümkünse duvara monte olmalıdır. Duşa kabin köşe alanlar tercih edilip konumlandırılmalıdır. Bu saye de kullanım alanı renkli bir paspas ile güzelleştirilebilir.

Yatak Odası

Biraz daha küçük yatak ve başlık seçimleri tercih edilmeli. Gardroplar mutlaka gömme tercih edilmeli. Renk olarak ta pudra tonları, açık mavi tonları kullanmak daha yumuşak bir hava yaratacaktır. Yazımız da bahsettiğimiz küçük evlerin dekorasyonu hakkında vermiş olduğumuz bilgi de zevklerin göz önünde bulundurularak tavsiyelere uyulması halinde estetik evlere sahip olacaksınız.