Yapay Çim Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Yapay Çim Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Özel fibrile ve monofilament ipliklerin taban dokuma bezine dikilmeleri ile elde edilen zemin kaplama ürününe yapay çim denilmektedir. Özellikle sportif amaçlar için kullanılan yapay çim halı, son yıllarda ticari ve dekoratif amaçlarla da sıklıkla tercih edilmektedir. Yapay çim; sentetik çim, suni çim, çim halı olarak da anılmaktadır. Yapay çim halının asıl amacı doğal çim deneyimini daha az maliyet ve zaman harcayarak, alternatif bir yolla ortaya koymaktır. Üstelik yapay çim halı sayesinde doğal çimin mevcut dezavantajları da ortadan kaldırılır. İnternet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalar, yıllardır yapay çim sektöründe müşterilerine kaliteli hizmet sunmaktadır. Sportif ya da dekoratif amaçlı olarak yapay çim halı temin etmek istiyorsanız; online firmaların web adresleri üzerinde bulunan iletişim bilgileri aracılığıyla yapay çim ve fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yapay Çim Halının Özellikleri Nelerdir?

  • Yapay çim son derece dayanıklı bir üründür. Bu sayede an az 10 yıl kullanım imkanı sunar. Bakım masrafları, doğal çime oranla oldukça düşüktür, ancak kullanım süresini uzatmak için düzenli olarak bakımının yapılmasında fayda var.
  • Sportif amaçlı; futbol, golf, ragbi ve çok amaçlı sahalarda, tenis kortlarında profesyonel kullanım imkanı sunmaktadır. Dekoratif amaçlı olarak; ev, kafe, restoran, çocuk parkı, alışveriş merkezi gibi alanlarda kullanılmaktadır.
  • % 100 polietilenden üretilen yapay çim içerisinde insan sağlığını olumsuz etkileyen maddeler barındırmaz.
  • İç ve dış mekanda rahatlıkla kullanılabilen yapay çim, olumsuz hava şartlarına dayanıklı bir üründür.
  • Amatör ya da profesyonel spor merkezleri için avantajlı bir ürün olmasının yanı sıra 2004 yılından beri tüm resmi ve uluslararası müsabakalarda kullanımına onay verilmiştir.
  • Doğal çimden daha ucuza mal edilmesi ve uzun ömürlü olması dolayısıyla sıklıkla tercih edilmektedir.