Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı

Perde Temizliği Nasıl Yapılmalı

Ahşap Jaluzilerin Temizlik ve Bakımı Çok Kolay

Her eşya gibi kirlenen perdelerimiz de bakım ve temizliğe ihtiyaç duyar. Ahşap jaluzilerin bakımı kolaydır. Dikkat edilmesi gereken tek nokta çevirme çubuğunu normalden fazla çevirmemeye özen göstermektir. Ayrıca, perdeyi ip kumandasından çekerek tamamen yukarıya toplamak istediğinizde, perdeyi oluşturan ahşap şeritlerin yatay konumda olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde zorlamadan kaynaklanan aşırı sürtünme nedeni ile ömrü kısalır.Ahşap jaluziler, arzuya göre mobilya temizleyicisi maddeler ve yumuşak bir bez ile silinerek temizlenebilir. Bunun dışında yine nemli, temiz ve pamuk bezle, hiç bir madde kullanmadan da silebilirsiniz. Bantlar üzerinde leke bırakmamak için nemli bez ile sildikten sonra kuru bir bez ile tekrar silinmesinde fayda vardır.

Perdenizi Nemli Bezle Temizleyin.

Stor perdeler, mekan umumi veya çok tozlu olmadığı sürece kolay kolay toz ve leke tutmaz. Aprenin sertleştirici özelliği sayesinde toz veya kir, kumaşın içine kolaylıkla işlemez. Haftalık yapılacak nemli bezle temizlik, kumaşın uzun süre temiz kalmasını sağlar. Ufak lekeler ise, kurşun kalem silgisiyle rahatlıkla yok edilebilir. Stor perde, yıkanabilen kumaşlar, polyester ve sun screnndir. Polyester kumaşın 4-6 yıllık ömrü süresince en fazla 2-3 defa yıkanabilir. Yıkama düz bir zemine kumaşı yatırarak yapılması ve fazla yıpratılmamalıdır. Ayrıca kumaşın kırılmamasına özen gösterilmelidir.Sun screen kumaşın yıkamada herhangi bir problemi yoktur ve istenildiği kadar yıkanabilir. Apresiz olduğundan, kumaşın apresinin bozulması gibi birşey söz konusu değildir.

Dikey Perde Temizliğine Dikkat

Dikey perde bantları üst tarafındaki plastik lamelle ray içindeki hareket eden mekanizmalara geçmedir. Bunu hafif yukarı doğru esneterek o mekanizmanın tırnağından kurtarmalıyız. Sökülen kirli bantları üst üste koyarak fazla sıkmadan rulo haline getiririz. Rulonun dağılmaması için bir iplikle bağlayabilirsiniz. Sığabileceği bir kaba koyalım ve gerektiği kadar önce suyun içinde erittiğimiz normal toz deterjanlı suyu üzerine ruloları örtecek şekilde dökelim. 24 saat beklettikten sonra ruloları alarak durulama suyu içine bırakalım ve 10 dakika sonra suyunu süzmesi için uygun bir zemine dizelim. Kuruduktan sonra söktüğümüz gibi aynı yerlere takalım.