İnternet Nasıl Çalışır?

İnternet Nasıl Çalışır?

Günümüz teknolojisinin gelmiş olduğu nokta gerçekten kayda değer. Yeni yeni sistemlerin gelmesiyle birlikte internet düzenleri de değişmekte. Peki, "bu sistemler nasıl çalışır?" sorusuna cevap vererek başlayalım. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Ağ Çalışma Prensibi

Öncelikle kablolu ve kablosuz olmak üzere iki ana başlıkta inceleyebiliriz. Birinci sistemimiz olan kablolu ağların çalışma mantığı aslında basit temellere dayanır. Sistemi satın aldığınız firmanızın bir kablolu ağ altyapısının bulunması gerekir. Kablolar aracı ile oturduğunuz semtte, iş yerlerinizde, toplu alanlarınızda ağınızı kullanabilirsiniz. Ağ taşıma işlemi yer altına döşenen fiber optik veya elektrik direklerine bağlı halde bulunan klasik kablolar ile sağlanır. Ağ bağlantısı sağlamak için tek başına kablolar yeterli olmaz. Türkçe anlamı "Yönlendirici" olan bağlantı router adı verilen yönlendiricilerine de ihtiyaç duyulur. Bu tarz yönlendiriciler ile kablo ağlarına bağlantı sağlanır. Bilgisayarlarınızdan, akıllı telefon veya tabletlerinizden ağlara bağlanmak için aynı kablo ağına bağlı durumda olan bir istasyona ihtiyaç duyulur. Bu istasyonlar dağıtıcı görevini üstlenir.

Sunucuların Çalışma Prensibi


Bu tarz istasyonlar sunucular ile birlikte çalışır. Sunucular başka sistemlere hizmet verir, ağlara direkt bağlantılı bir şekilde çalışır. Veri sunucusu, web sunucu gibi sunucu çeşitleri bulunur. Bütün sunucular değişmeyen ağ protokolü yani statik IP adresi olarak adlandırılan sistemlere sahiptir. Her sistemin kendisine ait bir IP adresi mevcuttur. Bu IP adresleri sistemlerin bir nevi kimlikleri olarak değerlendirilebilir. Ağlar ile bağlantı sağlamak için ağ hizmeti veren sistemlerin IP adreslerine erişilir. Bu hizmeti sağlayan sistemlerin, sunucuların IP adreslerine erişildikten sonra ortak adresten bağlantı sağlanır. Böylece dilediğiniz şekilde interneti kullanabilirsiniz. Kablosuz ağ bağlantısında ise durum daha pratiktir. Herhangi bir kablo bağlantısına gerek duymadan sadece ağ sağlayıcınızdan ortak IP adresi kullanarak ağınıza erişim sağlayabilirsiniz. Gerek şifreli gerekse şifresiz olarak ağ bağlantıları bulunmaktadır. Şifreli bağlantılarda önceden belirlenmiş olan bağlantı parolasını girmeniz gerekecektir. Doğru şifreyi girdikten itibaren bağlantınızı başlatabilirsiniz. Şifresiz bağlantılarda ise direkt olarak IP adresleri yardımı ile hiçbir parolaya gerek duymadan ağlara erişim sağlayabilirsiniz. Şifreli bağlantılar genellikle daha iyi bir ağ hizmeti sağlamaktadır. Şifresiz bağlantılarda ağ kalitesi şifreliye göre daha düşüktür.