Sosyal Anksiyete Nedir

Sosyal Anksiyete Nedir

Sosyal anksiyete bireyin toplum içerisinde bulunurken yaşadığı aşırı duygu bozukluğudur. Duyguların kontrol edilememesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Toplum içinde duyulan aşırı kaygı, korku, heyecan ve stres hislerinin kontrol edilememesi sonucu meydana gelen rahatsızlıktır. Rahatsızlık bireyin soya yaşamda yer edinmesi ve sosyalleşmesini etkileyen bir durumdur. Yeni ortamlara girerken yeni arkadaşlıklar edinirken meydana gelebilecek bir durumdur. Toplum önünde konuşma gibi durumlarda da meydana gelmektedir. Anksiyete bir nedene bağlı olmadan gerçekleşebilir. Ancak daha önce toplumda yaşadığı olumsuz bir durum bu rahatsızlığın oluşmasına sebep olmuş olabilir. Kişi aynı duyguları tekrar yaşamak istemediğinde bu defa da anksiyete meydana gelir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Sosyal Anksiyete Kimlerde Görülür

Bu durum toplumda beğenilme kaygısı olan kişilerde oldukça fazla görülebilir. Çevresi tarafından kabul göremeyeceğini düşünen, beğenilmeyeceği ve eleştirileceğini düşünen kişilerde rastlamak mümkündür. Çocukluk travmaları olan bireylerde de görmek mümkündür. Aile içi kavga ve tartışmalar sonucu çocuklarda travmatik sonuç olarak meydana gelebilmektedir. Daha önce toplumda kötü bir durum yaşayan kişilerde de görülmektedir. Yaşanan anı kişi tekrar yaşamak istemeyeceği için bu durumda anksiyete olarak ortaya çıkar. Aşırı kaygı, korku ve heyecan yaşayan kişilerde de rastlamak mümkündür. Duygu kontrolünü sağlayamayan kişilerde daha fazla görülmektedir.

Sosyal Anksiyete Tedavisi

Sosyal yaşamı neredeyse bitiren bu rahatsızlığın elbette bir tedavisi bulunmaktadır. Anksiyete kişiyi depresyona ve mutsuz bir yaşama sevk ettiği için alınacak tedavi ile bu durum çözüme kavuşturulur. Hastadaki semptomlara göre tedavi uygulanır. Hastanın olumlu şeyler düşünmesi için tedavi edilir. Yaşadığı kaygı ve korkunun temeli öğrenilmeye çözülmeye çalışır. Alınacak olan tedavi sonucu anksiyete azaltılması hedeflenir.