11 - 12 Yaş Çocuklar İçin Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

11 - 12 Yaş Çocuklar İçin Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

11 - 12 Yaş Sandviç Tarifi


Diğer arkadaşları gibi hoplayıp, zıplayarak oynamak isteyen çocuklar aşırı kilolarından dolayı diğerlerine göre pasif kalıyor ve bu ruhsal olarak iç dünyalarına dokunup ileri zamanlarda psikolojik olarak etki edebiliyor. Çocukların beslenme alışkanlıklarında anne ve baba büyük rol oynuyor. 11 - 12 yaş çocukları fast food alışkanlığından daha çok sağlıklı beslenmeye yöneltmeli ve aşırı kilo almaktan zamanın hastalığı olan obezite hastalığına yakalanmaktan kurtarmalıyız. Çocuklar belki yetişkinler gibi spor yapmaktan sıkılabilirler onları daha çok sevdikleri spor aktivitelerine yönlendirmek daha sağlıklı olabilir. Hem sosyal olmak hem de sağlıklarını koruyabilmek için yapabilecekleri aktiviteler çocuklara psikolojik destek de sağlar. Ebeveyn olarak yediklerimiz ve içtiklerimizle çocuklara örnek olmalı ve onları sağlıklı beslemenin yollarını araştırmalıyız. Çocuklar için sağlıklı bir diyet listesi hazırlamalıyız.

11 - 12 Yaş Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır?


Çocuklar okuldayken yiyeceği ara öğünü atlamamalı ve onları kantinden alabilecekleri sağlıksız gıdalardan uzak tutmak için evde minik sandviçler hazırlayabiliriz. 2 Dilim kızartılmış çavdarlı sandviç ekmeği içerisine 1 dilim peynir, 2 dilim salam, domates, yeşilbiber, 3 tane siyah zeytin konularak sağlıklı sandviçler hazırlanabilir.

Sabah; Haşlanmış yumurta, 2 parmak büyüklüğünde peynir, 1 bardak süt, 1 yemek kaşığı bal, taze sıkılmış portakal suyu, 2 dilim ekmek.

Öğle; 2 Adet köfte, 2 dilim kızartılmış ekmek, 1 bardak ayran, 1 adet mevsim meyvesi

Akşam; 1 Tabak etli sebze yemeği, 1 tabak domatesli bulgur pilavı, salata, 2 dilim ekmek, 1 kase yoğurt.

Uzak durulması gerekenler; Kola ve benzeri asitli içecekler, abur cubur, pasta, cips, çikolata, patates kızartması, fast food yiyecekler.